Pradžia Naujienų aptarimas Kaip keliaujame šiandien? Arba pasaulis nebebus toks koks buvo.

Kaip keliaujame šiandien? Arba pasaulis nebebus toks koks buvo.

Autorius Žavinta Kiliūtė

Prieš kurį laiką pasirodė tiesioginis Reuters interviu su Airbnb vadovu Brian Chesky. Pokalbis apie tai kaip Airbnb sutiko ir išgyveno pandemija, turizmo sektorių užklupusią krizę ir pokyčius kuriuos jausime dešimtmečiais. Arba kitaip – pasaulis nebebus toks koks buvo.

Kas domisi Airbnb, trumpalaike nuoma ir turizmo sektoriumi, verta pažiūrėti.

Kiek anksčiau Brian taip pat kalbėjo apie pokyčius turizmo sektoriuje. Apie juos realiai kalba visi, nes pokyčiai ryškūs.

Juos pastebime ir Lietuvoje. Visai neseniai perbėgusi akimis Lietuvos Superhostų grupės senesnes temas, pastebėjau, jog dar kovo mėnesį dalindamiesi informaciją apie Italiją ir skelbiamus sumažėjusius užsakymus nakvynėms Europoje, buvo komentarų, jog mūsų tai nepasieks. Pasiekė. Ir tai dar nesibaigė.

Komentaras kovo 9d.

Anot Brian, ši pandemija turizmo rinkai smogė labiau nei rugsėjo 11-osios įvykiai ir 2008 krizė kartu sudėjus. Ir nors Airbnb vadovas tikras, jog šiuo metu 80 proc. smukęs Airbnb verslas atsigaus, šiuo metu sunku prognozuoti kada tai bus – po kelių mėnesių, metų ar kelių metų. Tačiau jau dabar galima matyti, jog po tokio sukrėtimo, po patirties, kurią gavo ne tik Airbnb, bet ir visas turizmo sektorius, nebebus toks koks buvo. Žinoma, žmonės keliaus, jiems reikės kažkur apsistoti, tačiau krizės paveiktos ir išgyvenusios įmonės persirašė savo veiklos principus ir tikėtina, jog net nepajusime kaip pereisime prie naujos realybės.

O kol kas, kol pandemija dar nenurimusi, žmonės vis tiek keliauja, Airbnb veikia ir birželį parodė optimistinius rezultatus. Kelios priežastys kodėl.

Žmonės nori išvykti iš savo namų

Didelis noras apkeisti aplinką. Tie kas nedirba bando keliauti, tie kas dirba iš namų, ieško erdvės darbui. Jei užsuktume į mūsų Lietuviškas kelionių Fb grupes, tai visi zuja kaip bitės – ieškoma erdvių ką pamatyti aplink namus, kur nuvykti, kur saugu.

Keliautojai keičia lėktuvus į automobilius.

Lėktuvai tapo nepatikimais – daug žmonių, rizika užsikrėsti, nuolat atšaukiami ar nukeliami skrydžiai. Pasirenkama keliauti savo ar nuomotu automobiliu, o turistaujant dažnai vykstama kemperiu. Keliaujama nedidelius atstumus, dienos dviejų kelio nuo namų, stengiamasi nekirsti daugiau nei dviejų šalių sienų. Aplenkiami didmiesčiai, didelės žmonių traukos vietos, pasirenkami maži miesteliai, gamta, nacionaliniai parkai ir pan.

Rečiau kertamos šalių sienos.

Keliaujama savose šalyse. Įvyko keliautojų srautų persiskirstymas. Anksčiau visi vaikėsi madų ir keliaudavo į pagrindinius miestus, apsistodavo populiariuose rajonuose. Dabar visi pasklido ten, kur tikėtina bus mažesni keliaujančių srautai.

Norima keliauti saugiau.

Kitaip nei viešbučiai su didelėmis bendromis erdvėmis, Airbnb būstai yra labiau privatūs ir keliautojams neatrodo kaip rizikingas pasirinkimas.

Sugrįžtant prie Airbnb, spaudoje galima perskaityti, jog Airbnb atleido beveik 2 tūkst darbuotojų, gražino visus pinigus svečiams, panaudojo vidinius rezervus, jog galėtų padengti bent minimalią dalį nuostolio būstų savininkams ir pasiskolino 2 milijardus, kuriuos su palūkanomis reikės gražinti.

Nuskambėjo net antraštės, jog Airbnb ant bankroto ribos. Iš tiesų net pati atsakinėjau į klausimus lietuviškuose kelionių forumuose, ar Airbnb dar veikia ir galima užsisakyti nakvynę. Taip, galima. Kaip ir šiame interviu, jau ne kartą Brian minėjo, jog pandemija ir dabartinė krizė privertė prisiminti dėl ko įkurta kompanija, koks pagrindinis tikslas. Todėl visi pašaliniai projektai sustabdyti ar jų vykdymas atidėtas, susikoncentruota tik ties būstais, svečių priėmimu į savo namus.

Šiuo metu populiaresni atskiri butai, privatūs namai, vilos ar poilsio nameliai. Erdvės, kuriomis nereikia su niekuo dalintis, svečiai labiau pageidauja socialinės distancijos.

Dabar daugiausia dėmesio sulaukia unikalūs būstai – nameliai medžiuose, vilos ypatingose vietose, glamping’as ir pan. Viešnagė tai ne tik lova ir dušas – tai patirtis.

Keičiasi verslo kelionės, nes karantinas parodė, jog puikiausiai galima duoti interviu, rengti nedidelius susitikimus ir net konferencijas per Zoom ar kitas bendravimui skirtas platformas. Nebėra poreikio susitikti akis į akį. Tad būstai, o ypač viešbučiai orientuoti į verslo keliautojus, konferencijų dalyvius artimiausiu metu nejaus rinkos atsigavimo.

Vasarą keliautojai truputį pabandė pakeliauti, bet viskas truko kiek mažiau nei 2 mėnesius ir vėl padidėjus sergamumui, įvedami ribojimai.

Koks mūsų laukia ruduo? Tendencija kol kas išliks ta pati – keliausime aplink namus.

Nepraleiskite