Pradžia Nuo ko pradėti? Verslo liudijimas užsiimant trumpalaike apartamentų (būsto) nuoma

Verslo liudijimas užsiimant trumpalaike apartamentų (būsto) nuoma

Autorius Žavinta Kiliūtė

Jei tingite skaityti, trumpas atsakymas – jums reikalingas verslo liudijimas 043. Jei kyla klausimas kodėl ne 051 arba turite kitų klausimų – skaitom iki galo.

Vienas pirmųjų „namų darbų“, kuriuos turite atlikti prieš pradedant trumpalaikės nuomos verslą, tai išsiimti verslo liudijimą. Veiklą reikia vykdyti legaliai! Tad pabandysiu trumpai sudėlioti informaciją, kad suprastumėte kas tai per verslo liudijimas ir ką reikia žinoti užsiimant trumpalaike nuoma su verslo liudijimu.

Koks verslo liudijimas reikalingas užsiimant trumpalaike būsto nuoma?

Jei paskambinsite į VMI, jums trumpai pasakys, jog jums reikalingas verslo liudijimas su kodu 043. Tačiau mes pabūsime nepatiklūs ir pasidomėsime prieinamuose VMI šaltiniuose.

Pradedame nuo VMI pateikiamo Veiklų, kuriomis gali būti verčiamasi turint verslo liudijimą, klasifikatorius (nuo  2020-07-01) – čia atsiverčia .doc failas

Dokumente darome paiešką ir  ieškome mums reikiamų frazių – nuoma, apgyvendinimo, trumpalaikė. Arba žinoma, skaitome visus 4 lapus smulkiu šriftu ir ieškome kažko panašaus  🙂

Rezultatai:

  • 010 Apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo paslaugos) teikimas (įeina į EVRK klasę 55.20)

010 akivaizdžiai skirtas kaimo turizmui. Reiškia butams, apartamentams netinka.

  • 043 Apgyvendinimo paslaugų (nakvynės ir pusryčių paslaugos) teikimas (įeina į EVRK klases 55.20; 55.90)

043 skamba panašiai, o bet tačiau, tikrai?

  • 051 Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma už vieną objektą (išskyrus apgyvendinimo paslaugas (kaimo turizmo paslaugas arba nakvynės ir pusryčių paslaugas)   **,  (įeina į EVRK klasę 68.20)

051 skamba irgi panašiai, gi nuomojam patalpas, bet kodėl rašo, jog išskyrus apgyvendinimą?

Pirmiausia, reikia žinoti, jog visos veiklos Lietuvoje klasifikuojamos, tam yra Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorius (EVRK). Prie kiekvieno verslo liudijimo kodo surašyta kokia EVRK klasė atitinka šį verslo liudijimo kodą. Todėl einame tikrinti 55.20, 55.90, 68.20 EVRK kodų.

Gerai įsiskaičius suprantama, jog trumpalaikė nuoma atitinka 55.20 ir 55.90 EVRK kodus, o 68.20 yra ilgalaikė nuoma. Taigi, trumpalaikei nuomai skirtas 043 verslo liudijimo kodas.

O juk anksčiau buvo 051???

Tie, kurie dirba senokai, ir nelabai mėgsta sekti naujienų susijusių su mokesčiais ir įstatymų pakeitimais, gali būti negirdėję apie pokyčius bei anksčiau plačiau naudotą 051 verslo liudijimą iš įpročio naudoja ir toliau. Tačiau jis trumpalaikei nuomai nebetinka jau nuo 2020 m. liepos 1 d. Apie pakeitimus kaip buvo ir kas keitėsi plačiau esu aprašiusi ankstesniame įraše.  Tačiau ir naujokams svarbu žinoti, jog toks pokytis buvo, nes daug senesnių straipsnių spaudoje ir komentarų yra būtent iš tų laikų, kai galiojo 051 tiek trumpalaikei, tiek ilgalaikei būsto nuomai. Tie straipsniai iš dalies tampa nebeteisingi ir nebeaktualūs.

Kiek kainuoja verslo liudijimas trumpalaikei nuomai?

Verslo liudijimo kaina priklauso nuo savivaldybės, kurioje dirbama. Geriausia vieta pasitikrinti yra Verslo liudijimų skaičiuoklė.

Štai pavyzdžiui, Vilniuje, 2021 metų lapkričio mėnesiui verslo liudijimas kainuoja 56.22 €, Šiauliuose 0.08 €, Druskininkuose 28.11 €.

Suma gali būti šiek tiek didesnė, jei turite butus skirtinguose miestuose ir imate verslo liudijimą skirtą veikti neribojant veiklos teritorijos.

Verslo liudijimą galima imti ir nepilnam mėnesiui, pavyzdžiui, tik dienoms, kai turite atvykstančių svečių. Tačiau tai įmanoma tik tokiu atveju, kuomet nepriimate paskutinės minutės užsakymų, nes verslo liudijimo tai pačiai dienai neišsiimsite, tik sekančiai. Šiuo klausimu nesismulkinu ir paprastai perku verslo liudijimą mažiausiai mėnesiui, o paprastai keliems mėnesiams iš karto. Laikas prisijungti ir pildyti anketą kainuoja daugiau, nei sutaupytas centas imant verslo liudijimą ne visam mėnesiui.

Kokius mokesčius reikia mokėti užsiimant trumpalaike buto nuoma?

Verslo liudijimas, kaip jau supratote, yra fiksuota suma, kurią sumokate vieną kartą, nepriklausomai nuo surinktų pajamų. T.y. deklaruojant metines pajamas jums nereikės mokėti papildomai, nesvarbu kiek tais metais surinkote.

Tačiau svarbu paminėti, jog verslo liudijimas trumpalaikei nuomai neapsiriboja vien tik verslo liudijimo kaina. Dar reikia nepamiršti susimokėti PSD ir VSD Sodrai. Kokią sumą reikės sumokėti priklauso nuo to ar dirbate kitur pagal sutartį, ar kaupiate pensiją papildomai ir pan. Pasiskaičiuoti galite Sodros skaičiuoklėje.

Jei per metus pajamos iš trumpalaikės būsto nuomos viršijo 45 000 €, tuomet atsiranda prievolė registruotis PVM mokėtoju.

Taip pat, nesvarbu ar esate PVM mokėtojas, ar ne, reikia sumokėti PVM jei paslaugos teikimo vieta yra Lietuva, o sąskaitą išrašo užsienio įmonė ir PVM nėra įskaičiuotas. Šiuo atveju pavyzdys yra komisinių sąskaita iš Booking.com platformos.

Tikiuosi informacija naudinga ir nukreipė tinkama linkme. Pati žinau, kaip sunku pačioje pradžioje susigaudyti kodėl toks verslo liudijimas, kodėl mokėti taip, o ne kitaip ir ką apskritai aš čia darau 😀 Todėl tikrai rekomenduoju susikaupti ir panagrinėti VMI, Sodros tinklalapius, nes ta patirtis ateityje praverčia ir užsiimant verslu tampa daug lengviau susigaudyti mokesčių reikaluose.

Nepraleiskite