Šiandien gavau žinutę su prašymu patikslinti kaip reikia mokėti PVM nuo Booking komisinių ir supratau, jog dar apie tai nesu rašiusi. Nors mūsų FB bendruomenėje Lietuvos Superhostai apie tai tikrai ne vieną kartą diskutuota.
Taigi, trumpai ką reikia žinoti apie PVM, Booking.com sąskaitų ir komisinių derinį.
PVM nuo komisinių ne tas pas kas būti PVM mokėtoju
Kalbant apie PVM mokėjimą nuo komisinių visada išlįs koks nors žmogus su pasakymu, jog „nesurenku 45 tūkst per metus, tai man čia neaktualu“. Todėl svarbu pabrėžti, jog PVM nuo komisinių ir buvimas PVM mokėtoju yra du skirtingi dalykai.
Daugelis savarankiškai užsiimančių trumpalaike apartamentų nuoma nėra PVM mokėtojai ir nesiregistruoja jais, nes nesurenka 45 tūkst eurų per 12 mėn. Pagal PVM įstatymą, prievolė registruotis PVM mokėtoju atsiranda, kai „juridinio asmens atlygis iš šalies teritorijoje (Lietuvoje) vykdomos ekonominės PVM apmokestinamos veiklos (prekių tiekimo / paslaugų teikimo) per metus (per paskutiniuosius 12 mėnesių) viršija 45 000 eurų“. Yra ir daugiau situacijų, kuomet reikia registruotis PVM mokėtoju, apie jas VMI tinklalapyje.
Tačiau prievolė mokėti PVM nuo Booking išrašomų komisinių sąskaitų galioja, nepriklausomai nuo to, kad neturite PVM mokėtojo statuso.
Kodėl reikia mokėti PVM nuo Booking komisinių sąskaitos?
Pagal PVM įstatymo 95 straipsnį, kai Lietuvoje įsikūręs apmokestinamasis asmuo, kaip jis suprantamas PVMĮ 13 straipsnyje, iš užsienio asmens, neįsikūrusio Lietuvoje, įsigijo paslaugas, nurodytas PVMĮ 13 str. 2 d. 1 punkte, tai šių paslaugų teikimo vieta yra laikoma Lietuva ir Lietuvos apmokestinamajam asmeniui kyla prievolė „atvirkštiniu“ būdu apskaičiuoti šių įsigytų paslaugų pardavimo PVM.
Vadinasi, tam, kad pirkėjui atsirastų prievolė apskaičiuoti įsigytų paslaugų pardavimo PVM, yra būtinos trys sąlygos:
- paslaugų pirkėjas turi būti apmokestinamasis asmuo, kaip jis suprantamas pagal PVMĮ 13 straipsnio nuostatas;
- paslaugų teikimo vieta pagal PVMĮ 13 straipsnio nuostatas turi būti laikoma Lietuva;
- paslaugų teikėjas – užsienio asmuo – neturi būti įsikūręs Lietuvoje.
Taigi, būtent Booking.com komisinių sąskaitoms ir taikomas atvirkštinis PVM skaičiavimas.
Beje, tai netgi nurodyta pačioje Booking‘o sąskaitoje.
Kaip apskaičiuojama PVM nuo komisinių suma?
Šioje vietoje nieko sudėtingo, tik paprastoji matematika. Booking visada išrašo atskirą sąskaitą komisiniams.
Tad jei komisinių suma 40 eur, tuomet 40 x 21 % = 8,40 eur
Kaip deklaruoti ir sumokėti?
Taigi, kai jau žinome, jog reikia sumokėti ir kiek sumokėti, tuomet turite taip pat sužinoti, jog tą sumą reikia ne tik sumokėti, tačiau ir deklaruoti.
Deklaruojama EDS pildant FR0608 formą už praėjusį kalendorinį mėnesį ir pateikiant ją iki 25 mėnesio dienos. Apmokėti taip pat iki 25 dienos.
Ar galima nemokėti?
Tikrai ne. VMI reguliariai daro reidus per Booking.com sistemą, tad mato kas registravosi ir skelbiasi, o tuomet patikrina ar tie žmonės deklaruoja PVM bei ar sumoka kitus mokesčius.
Daugelis žmonių šį mokestį laiko Booking trūkumu ar neigiamu veiksniu. Tačiau dirbant bet kokioje verslo srityje yra daug niuansų, daug skirtingų mokesčių, todėl svarbu nepanikuoti ir nepykti, o domėtis ir net jei pavėluotai sužinojus, tačiau visada mokėti mokesčius.