Pradžia Nuo ko pradėti? Kodėl nereikia mokėti PVM nuo Airbnb komisinių?

Kodėl nereikia mokėti PVM nuo Airbnb komisinių?

Autorius Žavinta Kiliūtė

Po praeito straipsnio apie PVM nuo Booking komisinių, natūraliai diskusijose kilo klausimas „o kaip su Airbnb?“. Trumpas atsakymas: PVM nuo Airbnb komisinių mokėti nereikia. Jei manote kitaip ar norite sužinoti kodėl, kviečiu paskaityti truputį daugiau.

Internete gausu informacijos, tačiau ta informacija, kuomet nėra skirta plačiosioms masėms, gali būti retai atnaujinama arba ne visada lengvai interpretuojama. Daugelyje senesnių straipsnių ar greituoju būdu randamuose VMI pavyzdžiuose apie atvirkštinį PVM apskaičiavimą, rasime Airbnb minimą kaip pavyzdį. Todėl daugelis net nesuka galvos ir moka PVM. Esu net su lektoriais seminare susiginčijusi, kai sakė, kad nuo Airbnb komisinių reikia mokėti PVM, nes jie rėmėsi būtent tuo,  „kad Airbnb yra paminėtas tarp pavyzdžių“.

Galima dėl tokios sumaišties kaltinti VMI, tačiau jų atsakymas paprastas – reikia vadovautis įstatymu ir logika.

Į Airbnb sąskaitas jau įtrauktas PVM

Pradėkime nuo, jog skirtingai nei Booking‘o sąskaitose, Airbnb jau įtrauktas PVM. Tikriausiai žinote, kur rasti gaunamas iš Airbnb sąskaitas, jei nežinote, tai peržiūrėti sąskaitas galite prisijungus prie Šeimininko valdymo skydelio (iš kompiuterio/naršyklės, o ne per App).

Norėdami gauti PVM sąskaitą faktūrą už įvykusį užsakymą:

  • Eikite į Užsakymai (Reservations)
  • Jei užsakymas, kurios ieškote, nerodomas, spustelėkite skirtuką Baigta (Completed)
  • Spustelėkite tris taškus šalia rezervacijos
  • Pasirinkite PVM sąskaita faktūra(VAT Invoice)

Kaip matote, sąskaitoje įtrauktas PVM, tad čia jau nebegalioja atvirkštinio PVM išskaičiavimo nuostatos. Airbnb patys surenka ir sumoka PVM į valstybės biudžetą.

Airbnb patys sumoka PVM

Neradau oficialaus registro, kuriame būtų registruojamos užsienio valstybių įmonės mokančios PVM mūsų šalyje, tačiau greičiausiai tai ir nėra labai vieša informacija. Visgi, karts nuo karto pasidžiaugus surenkamais mokesčiais atsiranda tokie straipsniai, patvirtinantys, jog Airbnb registruota MOSS sistemoje ir sumoka PVM.

Kaip rašoma 2017 metų 15min.lt straipsnyje „Kadangi „Airbnb“ nuo 2015-03-11 Airijoje yra įsiregistravusi MOSS (angl. Mini One Stop Shop“ arba „Vieno langelio schema“, toliau – MOSS) dalyve, todėl „Airbnb“ prievolės registruotis Lietuvoje dėl minėtų paslaugų teikimo neatsiranda, o PVM už Lietuvoje neapmokestinamiesiems asmenims suteiktas paslaugas ši kompanija Lietuvai turi sumokėti per MOSS sistemą“, – 15min aiškino Valstybinės mokesčių inspekcijos specialistai.“

Tuo tarpu kitame 2017 LRT straipsnyje dalinamasi Vilniaus apskrities valstybinės mokesčių inspekcijos informacija, jog per praėjusius metus „Privačių būstų nuomotojus ir trumpalaikei nuomai būsto ieškančiuosius jungianti bendrovė „AirBNB Ireland“ į Lietuvos biudžetą sumokėjo apie 126 tūkst. eurų PVM“.

Atsakymas iš mokesčių inspekcijos

Atsargumas gėdos nedaro, todėl uždaviau tą „kvailų klausimų nebūna“ klausimą VMI.

Atsakymas:

Ar galiu dar ką pridėti? Greičiausiai ne, kaip ir aišku, jog Airbnb pati sumoka PVM ir nieko papildomai mokėti nereikia.

Ką daryti jei iki šiol mokėjote?

Jei iki šiol mokėjome PVM nuo Airbnb komisinių, pirmiausia – nebemokėkite. Antra, galite pateikti patikslintas deklaracijas, kuriose nebūtų Airbnb sumų, paskaičiuoti permoką. Man teko tai daryti pačioje pradžioje už kelis mėnesius, tai tiesiog permoka padengė ateities įmokas už Booking’o komisinių PVM.
Jei situacija sudėtingesnė, pvz, mokėjote visus metus nuo 2015 ir nedirbate su Booking, tad neturėsite kur išnaudoti permokos, pasikonsultuokite tiesiogiai su PVM kaip viskas turėtų atlikta.

Patiko? Naudinga? Pavaišink kava ir bus daugiau 😉

Nepraleiskite