Tik ieškant objektų pirkti, gali pastebėti dalykus, kurių teoriškai nesugalvosi. Šie patarimai – tai mano patirtis perkant butus trumpalaikei nuomai, dalykai, į kuriuos įpratau atkreipti dėmesį ir būti priekabi.
Nors mano patirtis įgyta Šiauliuose, perkant butus senos statybos ar renovuotuose daugiabučiuose (Šiauliuose naujos statybos labai mažai), bet patarimai praktiškai pritaikomi visoje Lietuvoje. Tinka ir perkantiems butus sau ar ilgalaikei nuomai.
Kaip atrodo pats butas – esu mažiau priekabi, nes stengiuosi pirkti pigesnį ir daryti kapitalinį remontą. Tad ir elektra, ir vamzdžiai pakeičiami, ir žinau, kad nebus jokių „netikėtumų“, kaip atsitinka įsigijus butą su kažkieno kito, ypač specialiai pardavimui darytu remontu.
Vieta – ten, kur traukos taškai
Kurioje vietoje pirkti butą, priklauso nuo to, į kokius svečius orientuojamės ir ko svečiai tikisi mieste. Centras ar senamiestis visada gera vieta. Tačiau ten ir didžiausia konkurencija. Todėl verta apsvarstyti ir kitas miesto erdves ir pagalvoti kas ten gali atvykti.
Šalia universiteto. Lietuviai studentai tikrai nesinuomos, tačiau jei universitetas dalyvauja Erasmus ar kitoje studentų mainų programoje, tikrai bus norinčių apsigyventi keliems mėnesiams. Į universitetus yra ir atvykstančių dėstytojų ar auditorių.
Šalia sporto arenų ar mokyklų. Štai, pavyzdžiui, Šiauliuose gan dažnai vyksta 14-17 amžiaus vaikų teniso varžybos, jie atvyksta su tėvais ir nesirenka siūlomų bendrabučių, o nori privačios erdvės. Komandos paprastai apsistoja viešbučiuose, o individualūs sportininkai renkasi butus. Tad jei mieste vyksta daug kažkokio sporto varžybų – šalia arenos esantys butai gali būti gera vieta.
Biurų pastatai ar gamyklos šalia miesto centro. Ne visos stambios įmonės ar gamyklos veikia už miesto ribų. Daug yra ir miesto teritorijoje. O jei šalia yra padorus gyvenamasis rajonas, verta pasižvalgyti buto ten. Bedirbdama sužinojau, jog mūsų krašte labai trūksta gerų inžinierių, tad jei įmonė turi kokią nors gamybinę techniką, automatizuotas sistemas, inžinierius atnaujinimams ar įvykus gedimams kviečiasi iš Italijos, Vokietijos, Švedijos. Ir jie kartais gyvena po kelias savaites, nesiderėdami mažesnės kainos. Idealūs svečiai!
Šalia ligoninės. Jei gyvenate apskrities ar rajono centre, kur yra didelė ligoninė, joje tikrai gydosi žmonės ne tik iš miesto, bet ir iš aplinkinių miestelių. Situacijų pasitaiko įvairių, reikia pernakvoti laukiant tyrimų rezultatų, atvažiuoja giminaičiai prižiūrėti ar lankyti itin sergančio ligonio ir pan. Butas 10 min pėstute iki ligoninės tampa paklausiu.
Šalia gamtos grožybių. Jei nelabai nutolusi vieta nuo centro ir šalia parko, ežero, vandens parko, piliakalnio ar kitos gražios vietos – taip pat verta atkreipti dėmesį.
Pasitikrinkite, kur veda navigacija
Pripažinkime, savam mieste važinėjant, navigacijos nenaudojam. O reikėtų pabandyti bent butą važiuojant apžiūrėti. Nes svečiai iš kitų miestų ir užsienio važiuoja(ir eina) tik pagal navigacija.
Koks tai svarbus patarimas, supratau tuomet, kai įsigijau namą nuomai. Jau po pirmųjų svečių supratau, kad svečiai ne šiaip netyčia nugrybavo pas kaimynus už namo, o juos ten nuvedė navigacija ir Google žemėlapiai. Kažkodėl žemėlapyje kaimyno kiemas buvo pažymėtas kaip kelias, per kurį visi ir norėjo pas mane patekti iš kitos gatvės.
Ir problemos sprendimas nėra toks lengvas, gerus tris mėnesius vis reportinau žemėlapį, rašiau į support, rašiau emailus, kėliau klausimą diskusijų puslapiuose. Tik tada pradėjo kažkas keistis, žemėlapis buvo atnaujintas ir svečiai dažniausiai nebeklaidžiojo (nebent tie, kur app telefone neatnaujinę buvo).
Ar yra kur parkuoti automobilį?
Atsakymo „ne“ į šį klausimą svečiai nelaukia. Renkantis pirkti butą, svarbu žinoti, jog yra kur svečiui palikti automobilį. Tai nebūtinai turi būti rezervuota vieta aikštelėje, tačiau aplink turi būti pakankamai vietos parkuotis, net grįžus vėlai naktį.
Kadangi butus vykstame apžiūrėti dienos metu, aikštelės dažniausiai apytuštės, tačiau vakare situacija pasikeičia. Todėl visada reikia sugrįžti prie namo vakare ir pabandyti rasti vietą automobiliui.
Butas geriau pirmame aukšte
„O, kaip gerai, pirmas aukštas!“ tą girdžiu iš kas ketvirto svečio. Skambučių, su konkrečiu kriterijumi, jog butas būtų pirmame aukšte, sulaukiu taip pat nemažai. Jei pagal senus papročius, žmonės pirkti sau buto gyventi pirmame aukšte ne itin nori, tai trumpalaikei nuomai jis idealus. Tam yra keletas priežasčių:
- Lengviau ir greičiau galima užsinešti sunkius lagaminus(matytumėt su kokiais kinai atvyksta),
- Patogiau išeiti parūkyti į lauką,
- Vyresniems žmonėms nereikia jausti skausmingus sąnarius lipant laiptais,
- Nereikia bijoti, kad svečiai aplies kaimynus, nes po jais niekas negyvena,
Žinoma, gali įžvelgti ir trūkumų, pagrindinis – balkono nebuvimas. Retai pirmame aukšte būna balkonai, tačiau iš patirties, jį leidžiu sau paaukoti dėl pirmo aukšto.
Aišku, naujos statybos daugiabučiuose gali būti terasos, o jei namas aukštesnis nei 5 aukštų, bus liftas. Tada galima rizikuoti imti viršutinius aukštus ir rinktis su kuo gražesniu atsiveriančiu vaizdu.
Kaip gyvena kaimynai?
Kaip gyveni tu – priklauso tik nuo tavęs. Gali nusipirkti bet kokį butą ir jį susiremontuoti pagal savo skonį. Tačiau nuomojant butą daugiabutyje, svečiai mato ir kaimynus bei laiptinę. Todėl nemažiau svarbus kriterijus yra kaip atrodo laiptinė, kaip atrodo lauko durys, kaip laiptai. Jei yra tvarkinga, švaru – puiku! Jei apleista, nušnerkšta ir nyku – to nepakeisi (išsikovoti remontą laiptinėje gali pavykti per kokius porą metų), o svečiams bus atgrasu.
Apšvietimas naktį
Patiems nėra smagu grįžti namo visiškoje tamsoje, o jei dar telefonas išsikrovęs ir negali pasišviesti, tai nors imk ir negrįš namo iki kol prašvis.
Jei patiems nemalonu aklinoje tamsoje grįžti namo, tai kodėl tai turėtų būti smagu svečiams? Todėl verta sugrįžti sutemus, jog ne tik patikrintume ar yra vietos kieme automobiliui, bet ir kokia situacija su apšvietimu, ar atrodo saugu grįžti vėlai vakare.
Optimalu – dviejų kambarių butas
Nuomojau kambarius, vieno, dviejų ir trijų kambarių butus. Skaičiavau vienaip, kitaip ir trečiaip – labiausiai apsimoka nuomoti dviejų kambarių, 40-55 kv.m butus. Tiek uždarbio prasme, tiek patogumo.
Kuo mažesnis butas – tuo apsistojama trumpesniam laikui. Kambariuose (svečių namų tipas) bei 1 kambario bute apsistojama nakvynei – dviems, retai savaitei. Trijų kambarių butas patrauklus norintiems kelti vakarėlius, čia nakvoja didesnės ir triukšmingesnės kompanijos. Dviejų kambarių yra optimaliausias. Čia gali apsigyventi 2-3 žmonės (dvigulė lovas + sofa-lova), pakankamai erdvės patogiai apsigyventi ir keliems mėnesiams. Toks butas yra labiau likvidus, norint galima greitai parduoti ar išnuomoti ilgalaikei nuomai.