Pradžia Patarimai iš patirties Į nuomą nusitaikę aferistai – tokios darbo motyvacijos verta pavydėti

Į nuomą nusitaikę aferistai – tokios darbo motyvacijos verta pavydėti

Autorius Žavinta Kiliūtė

Jei įpusėjus pokalbiui su potencialiu klientu, kas nors būtų pasakę, jog čia yra afera ir bičas taikosi į mano banko kortelės duomenis, tikrai nebūčiau tuo patikėjusi. Net ir jau matydama, jog čia afera, sėdėjau ir negalėjau tuo patikėti – taip idealiai kabino makaronus.

O aš jau patyrusi, ne vieneri metai dirbu srityse, kur mano duomenys vieši ir esu dažnas aferistų taikinys. Tad siūlančius investuoti, banko „darbuotojus“ susirūpinusius mano kortele bei ten visokius sakančius, jog tolima giminaitė paliko milijoną, po pirmų žodžių siunčiu ant trijų raidžių. Tad kuo šis atvejis buvo kitoks?

Prieš kelias dienas whatsapp programėle paskambino rusakalbis pasiteirauti dėl trumpalaikės buto nuomos porai savaičių. Žmogus žinojo ko nori, kur važiuoja, teiravosi logiškų dalykų, labai nesivėlė į šalutines kalbas, bet davė pakankamai asmeninės istorijos detalių pokalbio eigoje. Pabaigoje pasakė, jog pasitars su žmona ir jei jiems mano siūlytas varinatas tiks – perskambins. 100 proc. standartinis pokalbis su normaliu klientu. Toks pat kaip ir kiti dešimt šį mėnesį.

Vakar vėl paskambino. Pasakė, jog jam viskas tinka ir nori užsakyti butą. Suderinome datą, kainą, dar pasiderėjo – viskas įprastai. Tuomet pasiteiravo apie avansą – pasakiau, jog nereikia, atsiųsiu patvirtinimo žinutę ir lauksiu atvykstant. Tada sekė jo istorija apie atsitikimą Lenkijoje, kur jis dabar apsistojęs – susitarė su žmogumi žodžiu, o atvykus butas buvo jau išnuomotas kitiems (deja deja, labai negera ir gėdą mūsų verslui daranti praktika, bet tikrai pasitaiko tokių nesąžiningų šeimininkų).

Todėl jis pasiūlė pervesti avansą, kad aš būčiau tikra, jog jis atvyks, o jis tikras, kad butas bus jo. Šioje vietoje nieko neįprasto – kartą nusvilę žmonės ieško būdų kaip užsitikrinti, jog tikrai rezervacija bus tikra. Ir kadangi žmogus iš šalies, kur su bankais ir kortelėmis šiuo metu „striuka“, pasiūlė pervesti per Western Union. Idėja man nepatiko, nes prisimenu iš senų laikų, jog reikia eiti į paštą, pildyti formas, nepatinka man toks laiko švaistymas (arba kitaip, alergija paštui ir banko padaliniams). Bet jis patikino, jog dabar 21 amžius kieme, gausiu pranešimą, užpildysiu formą internete ir pinigai bus pervesti banką. „Visi taip daro“, – patikino jis. Ir iš manęs tereikia telefono numerio ir vardo pavardės.

Ir tą akimirką, kai gaunu informaciją apie pervedimą, negaliu patikėti tuo ką matau. Nors šimtas metų nesinaudojau Western Union, bet gauta informacija tiesiog spinduliuoja, jog čia yra afera:

  • Čekyje ir žinutėje nurodytas tinklalapis nėra pačio Western Union.
  • Pervedimo patvirtinimo žinutė atėjusi per Whatsapp, ne Sms‘u.
  • Tekstas lietuviškas, nors pavedimas iš Lenkijos ir teksto stilius tarsi išversta su Google translate.

Surizikuoju paspausti nuorodą(šiuo metu ji jau neveikia) – ten prašo įprastų kontaktinių duomenų, juos suvedus – kitas žingsnis yra banko kortelės duomenys, įskaitant CVV kodą. Kas vėl rodo aferą:

  • Niekur tam, kad gauti pavedimą nereikia CVV kodo! CVV kodas kaip kortelės pin kodas – juo nesidalinama su svetimais.

Tuo tarpu sulaukiu skambučio iš jau kaip suprantu aferisto, išsakau savo nuomonę, jog čia viskas atrodo ne taip kaip turi būti, o jis tuo tarpu ramiai kabina makaronus apie tai, jog čia taip ir turi būti, taip sukuriama virtuali sąskaita, patikrinama tapatybė ir pervedami pinigai. Kalbėjo taip įtikinamai, jog padėjus ragelį paskambinau į Western Union support’ą – turėjau įsitikinti savo arba jo teisumu. Žinoma, pasirodo buvau teisi – tai apgavystė, jokio pervedimo nėra, puslapis, žinoma, netikras, sukurtas tam, kad išvilioti kortelės duomenis.

Blogiausia šioje situacijoje yra tai, jog viskas taip įtikinama, jog garantuotai jiems yra pavykę ne vieną kortelę taip pavogti. Nes tokio atsidavimo, tokio scenarijaus kūrimo, tokios motyvacijos reikia pavydėti. Čia ne atsitiktiniu numeriu paskambinti ir pasakyti, jog koks nors Afrikos princas ieško geraširdžio, kam palikti milijoną. Šito nepavadinsi „šaltu skambučiu“. Čia profesionalus apdorojimas duomenų ir tikslingas ėjimas.

Beje, anksčiau esu rašiusi apie aferas, kuomet gaunamos žinutės Airbnb platformoje: AIRBNB SVEČIŲ ŽINUTĖS, KURIOS GALI PRIDARYTI BĖDOS. Bet jų net nėra ko lyginti su šiuo profesionalumu 😀

Bet kokiu atveju – neužkibkit!

Nepraleiskite