Pribrendo laikas optimizuotis ir išsirinkti išmaniąją spyną trumpalaikės nuomos apartamentams. Iki tol naudojau raktų seifus ir tikrai negalėjau skųstis. Žinoma, reikia nepamiršti ir fakto, kad kai pradėjau dirbti su trumpalaike nuoma, išmaniosios spynos buvo naujovė, pasirinkimas nedžiugino ir jos buvo pakankamai brangios. Dabar situacija gerokai pasikeitė – pasirinkimas platus ir kainos įkandamos. Tačiau ne vien kainos sumažėjimas lėmė poreikį pereiti prie išmaniųjų spynų. Apsisprendimą lėmė siekis turėti patogesnį valdymą, saugumą ir šiek tiek daugiau ramybės.
Kodėl trumpalaikės nuomos butui reikia išmaniosios spynos?
Išmaniosios spynos leidžia be raktų patekti į butą, namą ar kitas patalpas. Priklausomai nuo pasirinktos spynos, duris galima atrakinti su turimu kodu (PIN), per mobiliąją aplikaciją telefone, su pirštų atspaudu ar dar kitu būdu.
Turint omeny, jog trumpalaikės nuomos bute per metus atsilanko nuo kelių iki keliasdešimt žmonių, per kurių rankas pereina buto raktas, suvaldyti kylančias rizikas tampa sudėtinga. Naudojant fizinius raktus dedamus į raktų seifus ar paduodamus svečiams į rankas, tenka:
- Reguliariai keisti raktų dėžutės kodą.
- Reguliariai keisti durų spynos širdutes, kad bent kas keli mėnesiai būtų nauji raktai.
- Iš karto keisti spynos širdutę po įtartinų ir „prisidirbusių“ svečių.
- Keisti spynos širdutę svečiui pametus raktą ar jo negražinus po viešnagės.
Turint 5 trumpalaikės nuomos butus, keičiant ir rotuojant tarp butų širdutes, turiu namie pakankamai didelę spynų, širdelių ir detalių kolekciją. Toks tarytum žaidimas su spynų širdelėmis yra pakankamai didelis darbas ir atsakomybė.
Žinoma, iš kitos pusės – vagims trumpalaikės nuomos butai neįdomūs, nes ką čia vogti? Iš vertingiausių daiktų yra mikrobangų krosnelė, kavos aparatas ir televizorius. Visa kita, kas yra itin aktualu svečiams – higienos priemonės, indai, kava, patalynė, rankšluosčiai – visai neaktualu rimtiems vagims.
Išmaniosios spynos nuima visą galvos skausmą su spynomis ir širdučių keitimu. Kiekvienas svečias gauna tik jam skirtą, jo viešnagės dienoms aktyvų durų atrakinimo kodą. Nėra fizinio rakto, kurį galima pamesti, negražinti ar pasidaryti kopiją.
Taigi, kai sugalvojau, jog noriu įsirengti išmaniąsias spynas, paklausinėjau kolegų, ką naudoja jie. Ir tuo pačiu prisiklausiau istorijų bei patarimų. Tad greitai susidėliojau 5 kriterijus, kuriuos privalo atitikti spyna.
***
Tikslumo dėlei, pasakysiu, jog iš tikro išmaniosios spynos yra „rankenos“ ir taikomos esamai spynos sistemai duryse. Pas mane visos durys šarvuotos su ASSA/Abloy skandinaviško standarto spynomis, tad iš techninės pusės rinkausi tinkamas būtent mano durims. Standartų yra įvairių, tad renkantis reikia pasitikrinti. Užsakant naujas duris iškart su išmaniąją spyna, dėl to sukti galvos nereikia.
Taip pat neminėsiu konkrečių spynų pavadinimų, tai nėra įrašas skirtas reitinguoti, liaupsinti ar kritikuoti rinkoje siūlomas spynas.
Šiame įrašė paminėti kriterijai nėra susiję su standartais ir tinkamumu konkrečioms durims, jie apima naudojimusi spyna, patogumu, teikiamais privalumais ir problemų išvengimu.
Taip pat tai kriterijai, kuriuos išsikėliau aš. Kiti galbūt atkreipia dėmesį į kitus niuansus, todėl jei taip pat rinkotės spynas pastaruoju metu – pasidalinkite komentaruose savo išsikeltais kriterijais.
Spyna turi būti su klaviatūra
Yra daugybė spynų, kurias galima atrakinti su išmaniuoju telefonu per instaliuotą app. Ir tai yra patogus variantas… savo pačių namuose. Tačiau svečiams tai gali sukelti problemų. Pirma, ne visi jaučiasi patogiai instaliuoti jiems nežinomą mobiliąją aplikaciją į išmanųjį telefoną. Kiti keliautojai nėra tiek išmanūs, jog suprastų kaip tai veikia ir ką jiems daryti. Treti užsakę paskutinę minutę, gali net neturėti gero interneto ryšio ką nors parsisiųsti. Ketvirti apskritai viską atsispausdina ir palieka išmaniuosius namuose, o skambina iš kokios nors „plytos“. Galiausiai, žmogui gali tiesiog išsikrauti telefonas.
Žmonės yra skirtingi. Skirtinga ir jų patirtis, sugebėjimas elgtis su technologijomis, netgi požiūris į technologijų tobulėjimą. Todėl diegti spynas, kurios priimtinos tik labiausiai technologiškai pažengusiems – nėra pats geriausias pasirinkimas. Todėl man svarbu buvo, jog ant spynos būtų klaviatūra.
Turi būti galimybė spyną atrakinti ir fiziniu raktu
Nėra negendančių daiktų. Kartais gedimai gali pasitaikyti ir su išmaniosiomis spynomis. Vienas kolega pasakojo, jog dėl nesuprantamų priežasčių svečias tiesiog negalėjo atrakinti durų kodu. O kadangi durys atidaromos tik kodu, svečiui teko laukti už durų kelias valandas, kol atvyko meistras ir „nulaužė“ spyną. Tuo tarpu, jei yra galimybė atrakinti raktu, būtų užtekę kelių minučių šeimininkui atvykti ir atrakinti duris.
Kita priežastis – spynos baterija. Vėlgi – gali pasitaikyti visko ir jūs nepastebėsite besibaigiančios baterijos, todėl vieną dieną išsikrovus, neįeisite su kodu – reikės rakto, kad įeitumėte į butą ir pakeistumėte bateriją.
Tai pat, raktas tiesiog būtinas, jei yra užrakinimas iš vidaus. Turint papildomą užrakinimą (suktuką) iš vidaus, bet neturint iš išorės, galima atsidurti situacijoje, į kurią pateko vienas kolega. Svečiai gerai įmigo po vakarykščio baliuko ir atėjusi tvarkytoja niekaip negalėjo įeiti į butą, nes durys buvo užrakintos iš vidaus. Svečiai neatsiliepia telefonu, butas trečiame aukšte, tad į langą nepabelsi, telieka šokti lietaus šokį užgulus durų skambutį ir tikėtis geriausio – kad sekantys svečiai atvyks vėlai vakare ir pakaks laiko sutvarkyti butą.
Žinoma, tokios situacijos retos, tačiau geriau turėti planą B(t.y. rakinimą raktu), nei laukti, kol užklups kokia netikėta nelaimė.
Baterijos keitimas turi būti iš buto pusės
Jei praeitame punkte kalbant apie baterijas pasakėte sau „cha! yra spynų, kurių baterijos keičiamos iš išorės“, turiu jus „nudžiuginti“. Tą žino ir tie, kurie norėtų ką nors sugadinti, „nulaužti“ spyną ir tiesiog pažaisti. Priėjimas prie baterijų iš išorės nėra saugus, nes prieinamas visiems. Saugiau yra kuomet baterijos keičiamos iš vidinės durų pusės.
Gal specialistai turėtų daugiau komentarų kodėl, bet aš susidariau įspūdį ir į kriterijų sąrašą įsirašiau būtent tai, jog baterijos turi būti keičiamos iš vidaus.
Turi būti galimybė užsirakinti iš vidaus
Kuomet naudojama išmanioji spyna, durys yra užsitrenkiančios. Iš lauko įeinama su kodu, įėjus į vidų durys taip pat užsitrenkia ir atidaromos paspaudus rankeną.
O bet tačiau, kolega papasakojo apie visai tuo metu nejuokingą situaciją, kuomet atvykusių svečių vaikai, pakankamai maži, jog būtų nenuovokūs, bet pakankamai dideli, jog šiaip taip pasiektų rankeną – ją paspaudė ir paspruko iš namų. Su užraktu (suktuku) iš vidaus tie mažyliai nebūtų susitvarkę ir būtų likę namuose.
Kita priežastis yra psichologinė. Svetimoje vietoje norisi maksimalaus saugumo, kad galima būtų miegoti ramiai. Todėl, kai iš vidaus paspaudi rankeną ir durys atsidaro – atrodo tarsi jos nebūtų užrakintos. Tad suktukas iš vidaus suteikia ne tik papildomo saugumo, bet ir ramybės.
Galimybė naudoti elektroninį raktą ar kortelę
Kadangi dažnai turiu svečių apsistojančių mėnesį – du, o taip pat niekada neatmetu galimybės, jog kada nors pereisiu prie ilgalaikės nuomos, noriu turėti paprastesnį būdą žmogui patekti į butą nei kiekvieną kart suvedant kodą. Kortelė, raktas ar pirštų antspaudai tokiu atveju pagreitina durų atrakinimą keliomis sekundėmis. Be to, galbūt kitiems patogiau naudoti kažkokį fizinį daiktą, nei durų kodą. Tad visada gerai turėti galimybę naudoti kelis atrakinimo būdus.
Ne mažiau svarbūs niuansai
Turiu pripažinti, jog sudėjus šiuos 5 kriterijus, plius tai, jog man reikia išmaniosios spynos, kurią galima naudoti ant skandinaviškų spynų standarto, liko tik vienas padorus pasirinkimas.Tačiau yra dar keli niuansai, kurie gali lemti pasitenkinimą išmanios spynos naudojimu.
- Baterijos naudojimo laikas,
- Mobiliosios aplikacijos naudojimo patogumas,
- Galimybė lengvai kurti kodus svečiams,
- Galimybė matyti ataskaitą apie kodų naudojimą.
Taigi, kriterijai aiškūs, spyna pasirinkta, sumontuota ir naudojama. Jei po kurio laiko iškils nauji kriterijai – būtinai apie tai parašysiu.